עולם העבודה העתידי

עולם העבודה העתידי

כשהתחלתי לכתוב על עולם העבודה העתידי לפני עשור, שנת 2020 הייתה העתיד. כבר אז היה ברור שמשהו קורה, שהשילוב של טכנולוגיות חדשות, אוטומציה, רובוטיקה, בינה מלאכותית, ביחד עם שינויים כלכליים ודמוגרפיים ועוד פיתוחים ושינויים מואצים משנים מקצועות, תפקידים, משרות. לפני עשור השיח המרכזי על עולם העבודה העתידי עסק בפחד שהטכנולוגיה תיקח לנו את העבודה. היום כבר ברור שהשינויים גדולים הרבה יותר והם משליכים על כל מה שהכרנו בעולם העבודה כולל את עצם ההגדרה של מה זה עבודה, ארגון, עובד ואפילו מקום עבודה. וכן, בתהליך הזה הטכנולוגיה משנה גם את המקצועות, מיתרת את חלקם, יוצרת חדשים, שינוי שמשליך על האופן בו אנשים מנהלים קריירות ולכן גם על החוזה שבין העובד לארגון ואולי חשוב מכך, הציפיות מהמנהל. מסביב מתחילים לראות הערכות, שיח חדש על קריירות, התחלות של התמודדות בארגונים ואפילו שאלות בנוגע לחינוך, השכלה ומדיניות. אבל גם אם נדמה לנו שאנחנו כבר מבינים את השינויים, עולם העבודה העתידי עדיין לא באמת כאן. הוא ממשיך להתהוות סביבנו כל יום מחדש, מגדיר אותנו, את הארגון, את המקצועות, את העבודה. מגמה אחרי מגמה. לכן אנחנו חייבים ללמוד לחיות בתוך השינויים ולהתעדכן ביחד אתו, כדי להתקדם ולהמשיך לצמוח גם במציאות משתנה.

 

עולם העבודה העתידי כבר כאן. האמנם?

אם לפני עשור השיחה הזה היה נדיר, היום תכנים על עתיד עולם העבודה נמצאים בכל מקום. כבר לא נדיר לקרוא על המגמות המשפיעות על עתיד העבודה, על ניהול בעולם החדש, בטח על מקצועות בסיכון. אבל גם אם נדמה לנו שעולם העבודה כבר חווה שינויים רבים, אנחנו נמצאים רק בתחילתו של השינוי ואלו רק צפויים לגדול ולהפוך ליותר ויותר משמעותיים. המהפכה התעשייתית הרביעית התחילה כשהטכנולוגיה חיברה בין בינה מלאכותית, מכונות לומדות, רובוטיקה, ביוטכנולוגיה ועוד, כך שהם מעצימים אלה את אלה ואת היכולת שלנו לפתור בעיות ישנות וחדשות בעולמות רבים. אבל למהפכה הזו יש השלכות נרחבות על התחומים החברתיים, הכלכליים, הדמוגרפיים והגיאופוליטיים. גם בשוק העבודה הרבה מהמוכר והידוע יהפוך במהרה ללא רלוונטי,  בין השאר ידע, יכולות וניסיון אבל גם ארגונים, מקצועות, תפקידים וצורות עבודה. עולם העבודה העתידי מתהווה עם כל שינוי כזה מחדש ולכן הוא לא כאן, הוא עדיין בעתיד, ואנחנו עדיין במסע.

 

אילו מקצועות בסיכון?

זו שאלה אוטומטית, שכן אנחנו לא אוהבים שינויים והאינסטינקט הראשון שלנו להגן על עצמנו מפניהם.  אנשים צעירים שואלים איזה מקצוע כדאי ללמוד כדי שתהיה להם עבודה בעתיד ואלו שכבר עובדים שנים ארוכות רוצים לדעת איך לוודא שלא יהפכו ללא רלוונטיים. הבעיה עם השאלות האלה שהן אינם מתאימות אם מבינים את עתיד עולם העבודה. הן מאפיינות את הצורך שלנו להבטיח בטחון ויציבות במסלול קריירה שכבר איננו קיים. אם בעבר "ללמוד מקצוע” הייתה הדרך שלנו לעלות על המסלול, להגדיר את מהלך חיי העבודה, הקידום, התנאים, צורות העבודה, הרי שאם מבינים את עתיד העבודה, רואים שאין יותר מסלולי קריירה. וגם אי אפשר לדבר על מקצועות בסיכון, כי המקצועות בכלל מתפרקים ולא בטוח בכלל שיהיו מקצועות בעתיד, לפחות לא בהגדרתם הארוזה בחבילות לימוד. מה שמאפיין את עולם העבודה העתידי הוא קיצור חיי המדף של הידע ולכן האריזות המסורתיות של ידע וכלים, אלה שקראנו להן מקצועות, משנות את פניהן כל הזמן. אין טעם לנסות ולנחש את הכותרת של האריזה הנכונה עבורכם בעוד עשר שנים, ממילא היא תתעצב ותשתנה.

 

ההגדרה המקצועית שלי

אז אם אנחנו לא יכולים לרכוש מקצוע כדי להבטיח שלא נלמד מקצועות בסיכון, ואם עתיד עולם העבודה מרמז שלא נוכל לקרוא לעצמנו מהלך קריירה שלם בהגדרה מקצועית מסוימת, איך בכל זאת נדבר על מי שאנחנו בעולם העבודה? עתיד העבודה מכריח אותנו להגדיר מחדש את הזהות המקצועית שלנו, את צורות ההעסקה, אפילו הגדרות של הצלחה. הזהות המקצועית של עולם העבודה העתידי הופכת להיות תלויה ביכולת לענות על 5 שאלות מהותיות:

  1. מה הערך שאתם מביאים?
  2. עם מי אתם צריכים לשתף פעולה כדי להביא את הערך הזה?
  3. מי זקוקים לו?
  4. איך הם קוראים לזה?
  5. ואיך הם ידעו שאתם קיימים?

זו הגדרה לגמרי אחרת של מי שאנחנו בעולם העבודה והיא דורשת מאיתנו להתייחס למי שאנחנו מקצועית לא כאל אוסף של השכלה ותפקידים אלא דווקא כאוסף של ניסיון ויכולות. הסתכלות כזו תעזור לנו להבין איפה הניסיון והיכולות שצברנו מתאימים לתפקידים ומקצועות בשמות חדשים ולנהל כך את מעברי הקריירה שלנו.

 

 

השינויים משליכים על ניהול בעולם החדש 

ההבנה הזו, של עתיד העבודה וההשפעה שלו על מהלך הקריירה, משנה את הציפיה של העובדים מהארגון ומגדירה מחדש ניהול בעולם החדש. מעבר השיח משיחה על מקצועות בסיכון לשיחה על ניהול קריירה שאינה מובטחת על ידי מקצוע או מעסיק, מחדדת את הצורך של אנשים בארגון במנהלים שרואים אותם באמת, שיודעים לפתח אותם, לתת להם משוב, לאפשר להם להישאר רלוונטיים בשינויים העוברים על עולם העבודה העתידי. במיוחד בתקופה כזו, בה השינויים בסביבה, בטכנולוגיות, בשווקים גדולים כלכך, חיבור בין עובדים לארגון יכתיב את ההצלחה, או הכשלון של הארגון.

למנהלים שבינינו, זו יכולה להיות הזדמנות אם רק נבין שזה דורש התייחסות אחרת לאופן בו אנחנו תופסים ניהול בעולם החדש. תפקידם של מנהלי הביניים משתנה מלהיות שומרי הסף בין העובדים להנהלה ובמקום להפוך להיות מנחים עבור העובדים. אם פעם ציפינו מהמנהלים שיהיו להם את כל התשובות, עתיד עולם העבודה מראה לנו שמנהלים צריכים לדעת לשאול את השאלות ומחר, מחר אנחנו מצפים שידעו ענווה, ולאפשר לעובדים שלהם לדעת אפילו יותר מהם, גם לשאול וגם לענות.

השיח על עולם העבודה העתידי נמצא כל הזמן בתנועה. השינויים הם הדבר הקבוע וכולנו נצטרך להתרגל לחשוב אחרת על עבודה, על קריירה וגם על ניהול בעולם החדש. מה שבטוח, יהיה מעניין.

עולם עבודה עתידי – מה זה בדיוק?
עולם העבודה העתידי זהו שם כולל לכל מה שמשתנה בעולמות העבודה כתוצאה מכך שהטכנולוגיה משנה את העולם סביבנו ובתהליך הזה משנה גם את כל מה שהכרנו בעולם העבודה כולל מקצועות, תפקידים, צורות עבודה, מקומות עבודה ואפילו אפשרויות של פרנסה. העבודה הופכת ממקום שהולכים אליו למשהו שאנחנו עושים. ואנחנו צריכים ללמוד לזהות עבודה בצורותיה החדשות ואת הכלים החדשים הנדרשים לנהל אותה כדי שנוכל להבין את מרחב האפשרויות החדש שעומד בפנינו. השינויים האלה משפיעים עלינו כאנשים והאופן בו אנחנו מנהלים קריירות, כעובדים ומנהלים ואנשי מקצוע בארגונים באופן בו אנחנו פוגשים אתגרים והזדמנויות סביב מבנים ארגוניים, צורות וכלי ניהול ומוטיבציה, תגמול, הכשרה והעסקה. והם משפיעים גם ברמת החברה והמדיניות על חינוך, השכלה, יחסי עבודה, ארגוני עובדים ועוד. עולם העבודה העתידי כולל את כל המגמות המשפיעות עלינו ומסמן לנו מה אנחנו צריכים לעשות היום כדי להישאר רלוונטיים בכל הרמות. 

אילו מקצועות נמצאים בסיכון בעולם העבודה העתידי? 
המקצועות משתנים בקצתב הולך וגובר בגלל שהטכנולוגיה מחליפה כל הזמן חלקים הולכים וגדלים מהעבודה שאנחנו עושים. מקצועות בסיכון הם אלה שיש בהם אחוז יותר גבוה של פעולות שהטכנולוגיה תוכל להחליף, כמו פעולות רוטיניות, שנעשות בלי צורך בשיקול דעת. אם אתם יכולים לעשות על משהו חפיפה בנוסח סדר פעולות, סימן שאת העבודה הזו הטכנולוגיה תוכל להחליף. וככל שיש יותר עבודה מהסוג הזה במקצוע שלכם, כך הוא נמצא יותר בסיכון לעומת מקצועות שמכילים הרבה מאפייני עבודה שהטכנולוגיה עדיין מתקשה להתמודד איתה כמו אינטליגנציה יצירתית, היכולת האנושית לעשות חיבורים חדשים מרעיונות מוכרים. זה אומר למשל שמכונות יכולות לבצע ניהול ספרים פיננסי טוב מאתנו שכן פעילות כזו עוקבת אחר אוסף של תקנות וחוקים אבל הן יתקשו בפעולות כגון יצירת טיעונים הנדרשים למשל בתהליך מו”מ או ביעוץ פיננסי שלוקח בחשבון סביבה משתנה. אין באמת רשימה של מקצועות בסיכון ולא בסיכון שכן אפשר ששם המקצוע יישאר אבל הידע והמיומנויות הנדרשות בו ישתנו כלכך שמי שלמד את המקצוע לפני שנים לא ידע לעשות אותו. לכן חשוב בעולם העבודה החדש להבין איך נשארים רלוונטיים ומעודכנים בכל מקצוע. 
 
איך להתכונן למקצועות העתיד?
אנחנו לא באמת יודעים מה יהיו המקצועות בעתיד, מה יהיו הבעיות, התשובות, אפילו לא השאלות. לכן בשביל להתכונן למקצועות העתיד אנחנו צריכים לוודא שאנחנו מעודכנים במיומנויות, בכלים, ביכולות הנדרשות בתחום שלנו. ובשביל זה צריך להשאיר זמן ותקציב בשביל ללמוד כל הזמן, בתחום שלנו אבל גם כדי שנכיר ונוכל להתפתח לתחומים חדשים ומבוקשים. חשוב שנבין שהתוקף של הידע והכלים שאנחנו רוכשים היום לא יחזיק אותנו לכל שנות הקריירה, לא משנה איזה מקצוע נלמד ובאיזו עבודה נרכוש ניסיון. צרכים חדשים נוצרים וחלק ממה שאנחנו יודעים מתיישן והופך לא מעניין ולכן נצטרך להבין מה כבר לא רלוונטי ואיפה נוצרו ידע או כלים חדשים שאנחנו צריכים ללמוד. למידה בהקשר הזה איננה רק קורסים, היא גם בלוגים, כנסים, קבוצות מקצועיות, כל דבר שיפגיש אתכם עם אנשים וידע חדשים בתחום שלכם או בתחומים משיקים. ואפשר גם לזהות כישורי עתיד כלליים שנצטרך כולנו ולוודא שאנחנו מתנסים ומתפתחים בהם. כישורים אלו הם כל מה שעושה אותנו בני אדם, להבדיל ממכונות. אלה כוללים ניהול מוניטין אישי, שיתוף פעולה עם מכונות, בניית שבטים כי נצטרך לעבוד בצורות שונות של שיתופי פעולה, הבנה של מערכות מורכבות, ודבקות בדרך עם חכמה חברתית ואינלגנציה רגשית. מיומנויות אלו ישרתו אותנו בכל מקצועות העתיד.
 

מהם מקצועות העתיד בעולם העבודה החדש?
בעולם החדש מטשטשים הקווים שמגדירים את המקצועות ואנחנו רואים מקצועות משתנים ודורשים מיומנויות מעולמות שונים. זה אומר שבסבירות מאד גדולה, כל מקצוע שנלמד היום לא יראה בדיוק כך בעוד כמה שנים וגם אם כן, נזדקק בו ליכולות ולכלים שונים מאלו שלמדנו. כדאי בתקופה הזו לפתח את עצמנו כמו האות T, גם רגל עמוקה של יכולת מקצועית לעמוד עליה, אבל גם זרועות פרוסות לצדדים, לעולמות משיקים ואחרים כדי לוודא שאנחנו מזהים את השינויים, את החיבורים, את העולמות שנוצרים והמקצועות החדשים. כי בתקופה הזו מקצועות בעולם החדש נעלמים, משתנים ונוצרים כל הזמן. אנחנו רואים את המקצועות הופכים להיברידיים ודורשים מיומנויות מעולמות שונים, אנחנו רואים מקצועות נדרשים שלא נלמדים בשום מקום ומקצועות קיימים שמשנים לגמרי את פניהם. לכן חשוב יותר מלשאול מהם מקצועות העתיד להתמקד בלמידת תחום העיסוק שלנו, להמשיך וללמוד ולהתפתח בו, להיות בו טובים ורלוונטיים, לא משנה איך יקראו לזה מחר.

טורים בנושא

עולם העבודה העתידי כל יום רביעי בגלובס והשבוע: מדד האנושיות של ארגונים שפיתח מכון המחקר ‭ WorkHuman‬ יוצא מנקודת הנחה שבעידן החדש עובד הוא סוג של לקוח
עולם העבודה העתידי כל יום רביעי בגלובס והשבוע: הדור הבא של המנהלים יתייחסו לטכנולוגיה כאל עמיתה לעבודה ולא כאל תחליף לעובדים בשנים הקרובות תכנס הבינה המלאכותית בעוצמה
עולם העבודה העתידי כל יום רביעי בגלובס והשבוע: אפילו מפתח אפליקציות זה מקצוע ששייך לעבר. היומן שלי כבר יקבע פגישה עם היומן שלך: האינטרנט של הדברים והבינה
עולם העבודה העתידי כל יום רביעי בגלובס והשבוע: עולם העבודה העתידי כבר כאן, ולנו נותר רק להתמודד איתו – כי השינויים כבר כאן, בין אם אנחנו אוהבים
עולם העבודה העתידי כל יום רביעי בגלובס והשבוע: אלה 10 הכישורים הכי נדרשים בשוק העבודה בשנים הקרובות: יכולות אבסטרקטיות, יכולות הנוגעת לבין-אישי, וגם – המקצועות שצריך לשים
פורסם בגלובס במדור חדש על עבודה וקריירה: רבות כבר נכתב על השינויים המהירים בטכנולוגיה וההשלכות שלהם על העולם בו אנו חיים בכלל ועל עולם העבודה בפרט.
מי יודע אילו תפקידים יוולדו בעוד עשור? שוק העבודה משנה את פניו ולנו נדמה לפעמים שהעבודה נעלמה. היא לא, היא רק משתנה.
לקבלת עדכונים בנושא עולם העבודה העתידי 

אנשים. ארגונים. מדיניות.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אתכם היום?
אנשים וקריירות: כדי לחבר אנשים ולפתח קריירות בתוך ארגונים וגם ברמה האישית
מנהלים וארגונים: בשביל להכין את העובדים, התהליכים, המנהיגות והארגון לעתיד
השכלה ומדיניות: כל מה שצריך לעדכן במערכות החינוך, ההשכלה וההכשרה והמדיניות הציבורית

אנשים וקריירות

מנהלים וארגונים

השכלה ומדיניות

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לבלוג